534 534 992

Zavolejte nám (Po-Pá 7:00-15:30)

Články

Chov slepic pro úplné začátečníky

28.01.2024 18083x přečteno

Sdílet



Chov slepic doma se za poslední roky stává čím dál více populární. Pravděpodobně na to má vliv cena vajec, které pravidelně stoupá. Pokud má člověk navíc srovnání s krásnými žlutými vajíčky z domácího chovu, těžko se mu vrací k těm z obchodu. Dneska vám poradíme, jak si takové slepičky pořídit a jestli je to vůbec dobrý nápad.

Chov slepic pro úplné začátečníky

 

Aktualizováno: 31.5. 2024

Jako všechna ostatní zvířata, i slepice potřebují speciální zacházení, potravu a výběh. Určitě si nepředstavujte, že si koupíte slepice, dáte je na zahradu před svůj domek a to je vše. Naopak si musíte zjistit všechny možné informace, připravit jim kurník, zahradu, koupit kvalitní potravu a mít přehled o různých zdravotních problémech, s nimiž se můžete u slepic setkat. I když je chov slepic na vejce někdy náročný, slepičky se vám se správnou péčí odvděčí lahodnými vajíčky a milou povahou.

Pojďme se podívat, co nás v dnešním článku čeká:

  1. Typy chovu slepic
  2. Základní podmínky chovu
  3. Jak na kurník pro slepice?
  4. Jak má vypadat výběh pro slepice?
  5. Jak správně krmit slepice?
  6. Chov slepic v zimě
  7. Jaké slepice vybrat a co kohout?
  8. Podle čeho se slepice dělí?
  9. Co by vás mohlo při chovu překvapit?
  10. Zdravotní problémy slepic
  11. Potřeby pro chov slepic
  12. Co od slepic očekáváte a jaké máte zkušenosti?
  13. Zázemí

Typy chovu slepic

V České republice chov rozdělujeme na velkochovy a malochovy. Velkochovy jsou v posledních letech velmi kritizované, protože v halách a klecích slepice nemají dostatek prostoru a celkově v nich trpí. 

Klecové chovy pravděpodobně do pár let skončí a nahradí je humánnější způsoby chovu. Slepice v takovém chovu totiž žijí v prostoru velkém jako papír A4…
Pak zde máme volný chov a ekologický chov. Tyto slepičky už se mají lépe, protože mohou zobat trávu, díky čemuž mají vajíčka tak výrazný žloutek. Při ekologickém chovu navíc dostávají bio stravu. Protože vy slepičkám povolíte přístup na trávník, i ony vám budou snášet nádherně oranžové žloutky.

Základní podmínky chovu

Evropské unie v červenci 2022 vydala právní předpis, který vyžaduje, aby chovatelé registrovali všechna svá zvířata. To by mělo platit i pro chov slepic, ale zatím není k dispozici prováděcí akt, takže není jisté, jestli budou platit nějaké výjimky (např. pro domácí chov). K menšíu domácímu chovu slepic tedy žádné povolení nepotřebujete, protože zákaz chovu nikde neplatí, ani ve městě. 

Kdo musí chov slepic registrovat a jak na to?

Někteří chovatelé slepic se musí přece jen registrovat a to u ČMSCH (Českomoravská společnost chovatelů). Registrace probíhá na základě registračního lístku chovatele. 

Koho se registrační povinnost týká?

  • Chovatelů, kteří mají více než 100 dospělých slepic, které produkují násadová vejce.
  • Chovů slepic pro komerční prodej vajec (například na farmářských trzích).
  • Lidí, kteří chovají více než 500 slepic.
  • Provozovatelů líhní s kapacitou vyšší než 1000 kusů násadových vajec.

Pokud tak chováte slepičky, abyste si k snídani pochutnali na opravdu kvalitním volském oku a podělili se třeba se sousedem, zatím se vás ani v roce 2024 registrace netýká. 

Jak na kurník pro slepice?

jak postavit kurník pro slepice

Kurník orientujte na jihovýchod nebo jihozápad. V kurníku musí být teplo a sucho, protože jsou slepice na prostředí velmi citlivé. Stejně tak nesnáší vítr, takže musí být izolovaný od průvanu. Nezapomeňte v kurníku na průhledné okno, přes které mohou procházet sluneční paprsky a zahřívat ho.

Co se týká velikosti, na 3 až 5 slepic potřebujete 1 m2. V kurníku musí být snášková hnízda a různě vysoké (a cca 5 cm tlusté) stojany na hřadování (bidla). 

Proč různě vysoká? 

Protože si na ně slepice sedají podle hierarchie. Pod ně položte podestýlku, díky které bude uklízení trusu o hodně jednodušší.
Kurník vyčistěte 1 až 2 x týdně od trusu, špinavé slámy a sena a samozřejmě nezapomeňte vyměnit podestýlku. Na jaře a na podzim je vhodné kurník vydezinfikovat, k čemuž je skvělé hašené vápno. Prohlédněte si naše hygienické potřeby.

Jak má vypadat výběh pro slepice?

Travička rovná se spokojená slepička. Slepice mají trávu a hrabání moc rády a když ji konzumují, mají krásně výrazné žloutky. Proto je důležité, abyste slepici umožnili přístup na trávník.
Co se týká rozlohy, na 1 slepici je potřeba 10 až 30 m2. Čím větší, tím lepší. Slepice dokážou příliš malý trávník doslova vyzobat, pokud se tak děje, trávník posekejte na cca 2 cm.
Kousek výběhu vyhraďte popelišti, což je místo s pískem, hlínou a dřevěným popelem. Slepice si to hází do peří a tím se zbavují ektoparazitů.

TIP:
Nezapomeňte ani vytvořit zastíněné místo, kde se slepičky mohou v létě schovat, aby nedostaly úžeh nebo utéct před predátory. K zastínění je vhodná vegetace, slepice tam občas hřadují nebo občas snášejí vajíčka. Zvýšenou ochranu zajistí elektrifikované či nevodivé ohradníkové sítě.
 

Jak správně krmit slepice?

krmení slepic

Domácí krmivo pro slepice je dobré obměňovat a přizpůsobovat podle situace. Existují krmné směsi, ale samozřejmě větší benefity mají slepičky z kvalitní „domácí stravy”. Zbytky z kuchyně jim spíše nedávejte, nemají dostatek energie. Slepicím mohou navíc vyloženě škodit i v případě, že se nejedná o přímo jedovaté potraviny (například tím, že si zvyknou na nezdravou stravu a poté už nechtějí konzumovat zrní s dostatkem energie a minerálů pro tvorbu kvalitních vajec a pevné zdraví).

Slepice rozhodně nesmí: 

  • syrové nebo zelené brambory,
  • avokáda,
  • čokoládu,
  • slupky citrusů, cibuli,
  • rebarboru,
  • pórek,
  • lilek,
  • nezralá rajčata,
  • kořeněné kusy,
  • sladkosti,
  • staré pečivo ani kosti.

Pečivo někteří stále dávají, ale uvědomte si, že z něj slepice nic nemá, jsou to pro ni pouze prázdné kalorie. Strava by se měla skládat z ⅔ obilovin - pšenice, kukuřice a v některých případech ječmen a z ⅓ zeleniny - krmná řepa, ječmen a kukuřice. Dávejte pozor, aby slepice vše snědly, jinak se hlavně v létě začnou zbytky kazit a to je opravdu špatně. 

Co se týká skořápek, musíte je prvně vysušit v troubě. Stačí 5 minut na 75 stupňů. Díky tomu se vyhnete hnilobě nebo zkaženému zbytku vajec, mokré je slepicím rozhodně nedávejte. Následně je rozdrťte a podávejte.  

Potravu neházejte na zem, použijte krmítka a napáječky. Ochráníte je před různými nemocemi. Navíc díky tomu můžete mnohem lépe kontrolovat nesnězené zbytky a vyhodit je. 

Co se týká vody, používejte tu z vodovodu, studna není úplně ideální, pokud nemáte vodu zkontrolovanou z hygienického hlediska. Čistá voda je základ. 

TIP:
Detailní informace o krmení slepic najdete v našem samostatném článku zde.

Chov slepic v zimě. Jde to?

slepice na sněhu

Jednou přijde zima a co se slepičkami? Jak už jsme zmiňovali, slepice potřebují teplo, sucho a čerstvý vzduch. Proto jim kurník zateplete a zajistěte, aby v něm měli okolo 20 °C, vlhkost 50–70 %. 
Do teploty cca - 8 °C je možné slepice pouštět i na sníh. Určitě jim ho ale odhrabejte, aby mohly zobat. 
Chcete, aby slepička snášela vejce i v zimě? K tomu zásadně potřebuje světlo. Tudíž jim klidně v kurníku začněte 2 hodiny před východem slunce svítit. K tomu se hodí žárovky s časovačem.
Protože je zima pro slepice náročná, potřebují navýšit příjem stravy. S tím pomůže hlavně kukuřice, která je velmi tučná. Hodí se také slunečnice, škvarky nebo vařené brambory. 
 

Jaké slepice a co kohout?

Kuřátko nebo kuřice? Pro začátečníka rozhodně kuřice, protože kuřata potřebují speciální zacházení. Díky citlivosti na prostředí je chov náročný. 
Hejno kuřic (nosnice od 20. - 30. týdnu života) se 1x za 2 roky odměňuje, tedy doplňuje o nové kusy. Ty mladší, které ještě nesnášejí, nechce v izolaci, protože je mohou starší slepice šikanovat. 

V tu dobu se vám budou hodit kroužky na slepice.
A co takhle kohout? Hodně záleží na chovatelovi, ale kohout určitě není potřeba, protože slepice snáší i tak a navíc jsou vejce neoplodněná. Výhodou kohouta je ta, že udržuje řád a pořádek, ale je také velmi hlasitý, což by se vám ani sousedům nemuselo líbit. Protože je kohout harémové zvíře, nikdy ho nedávejte dohromady jen s jednou slepicí.

Podle čeho se slepice dělí?

Dělení je různé. Podle původu (Evropa X Asie), váhy a užitkovosti (nosná, masná, kombinovaná, bojová, okrasná, zakrslá). Nejčastěji se setkáte s dělením podle váhy:

Lehká nosná plemena pro hodně vajec

  • leghornky
  • vlašky
  • minorky
  • české slepice
  • hamburčanky

Středně těžká plemena pro vejce a maso (kombinované) 

  • plymutky
  • wyandotky
  • amroksky
  • rodajlenky
  • hempšírky

Těžká plemena pro maso

  • kočinky
  • brahmánky
  • orpingtonky

A jakou vybrat slepici pro začátečníka? Doporučujeme plymutky, české slepice a leghornky. Tato plemena dobře snáší a jsou i docela klidná. Před pořízením si ale vždy vyhledejte více informací, vlastnosti a speciální/konkrétní rady.

Kolik vajíček slepice snese?

To záleží na plemeni, ale u nosnic je to průměrně okolo 300 vajec za rok. Vejce se totiž tvoří cca 24 hodin.

Co by vás při chovu mohlo překvapit

slepice v ohradníku

 Přepeřování a pelichání slepic

Přepeřuje se 1x ročně a trvá asi 2 nebo 3 měsíce - během té doby slepice méně snáší, nebo vůbec.

Během této doby se mění různé hormony, slepice je více nervózní a potřebuje zvýšený příjem vitamínů a minerálních látek.

Přisedávání slepic

Když nemáte kohouta, je dobré slepici ulevit - obvykle to poznáte tak, že se vám slepice plete pod nohy.

Slepice vám přisedne sama od sebe k noze, vy ji pohladíte od hlavy až k ocásku a lehce 1 nebo 2 zmáčknete poblíž kloaky.

Pokud to uděláte dobře, slepička se oklepe a odejde.

Pokud špatně, bude stále sedět a proces opakujte.

Kvokání

Když slepice kvoká, nesnáší vejce a znemožňuje snášet ostatním slepicím.

Takové slepice se dají do zavěšené odkvokávací klece s drátěnou podlahou, krmítkem a napáječkou na 3 nebo 4 dny.

Moderní slepice to moc nedělají, ale je dobré to vědět. Záleží na plemenu.

Zdravotní problémy slepic

I slepičky bohužel mívají zdravotní problémy. Určitě si opět vše nastudujte a slepice kontrolujte. Něco se dá řešit, jiné problémy a nemoci už jsou náročnější. Určitě byste neměli podceňovat dobrého veterináře, který má se slepicemi zkušenost. Najděte si ho ještě před pořízením slepic na internetu nebo se poptejte jiných chovatelů.

měkké vole - slepice sezobe špatné zkvašené krmení a ve voli vzniká zánět - zajděte pro výplach k veterináři.

tvrdé vole - slepice požírá seno nebo trávu a z toho se stane koule - opět se musí k veterináři na chirurgický zákrok.

kanibalismus - slepice se oštipují a ožírají, obvykle jim vadí červená barva na kloace. K tomuto chování vede stres, špatná výživa nebo malý prostor, takže se zamyslete, co je špatně. 

žabky a tipec - bolestivé útvary na kořeni a špičce jazyka - nutno útvar vyjmout, jinak slepice přestane přijímat potravu.

bakteriální nemoci - ptačí tuberkulóza, salmonelóza.

virové nemoci - ptačí chřipka, newcastleská nemoc, markova choroba.

parazitární nemoci - škrkavky, roupi, ektoparazité: vápenky, čmelíkovitost - hodit se vám bude Ektosol Puder proti čmelíkům a parazitům.

Potřeby pro chov slepic

slepice na trávě

Co všechcno budete potřebovat, pokud se pro chov slepic opravdu rozhodnete?

​Co od slepice očekáváte a jaké máte zkušenosti?

Než se vydáte na nákup nového osazenstva kurníku, je třeba si předem rozhodnout, proč vlastně slepičky pořizujete a jak zdatný jste chovatel.

Různá plemena slepic mohou totiž vyžadovat malinko jiné podmínky pro chov, což se týká především výživy – krmiva a doplňků stravy. Další rozdíl je samozřejmě v užitkovosti. Pokud si pořídíte masné plemeno, vyrostou vám z kuřic slepice s robustnější (svalnatější) stavbou těla, které ale nebudou mít tak vysokou snášku jako plemena šlechtěná přímo na snášku vajec.

TIP:

Pokud jste úplný začátečník v chovu slepic, doporučujeme pořízení plymutek, nebo leghornek. Tyto slepičky uvidíte také za ploty velké části dalších hobby chovatelů drůbeže. Proč? Protože chov obou plemen není náročný, a navíc se obě plemena vyznačují velmi dobrou snáškou kolem 200 až 250 vajec za rok.

Nakupujte jedině u registrovaného chovatele

Nákup kuřic je určitě ideální u ověřených registrovaných chovatelů. Při nákupu kuřic především u neověřených chovatelů hrozí, že budou zvířata nemocná, nebudou celkově v dobré zdravotní kondici, nebo si odvezete třeba i kuřice jiného plemene, než jste zamýšleli. U registrovaného chovatele by se toto stát nemělo, případně by poté neměl být problém vyřešit jednoduše vrácení nebo výměnu zvířat.

Průměrné náklady na chov slepic

Pořizovací cena kuřic se pohybuje ve velkém rozmezí s ohledem na jejich plemeno a stáří. V roce 2024 se cena kuřic ve věku 18-22 měsíců pohybuje v rozmezí 220-250 Kč.

Zázemí pro slepice

zázemí pro slepice, kurník, klec

 Než si přivezete kuřice domů, je třeba jim vytvořit vyhovující zázemí. Podle počtu plánovaných slepic vybrat vhodný kurník, vymezit jim dostačující výběh a zajistit kvalitní krmivo a další nezbytné příslušenství pro jejich chov.

 Kurník

Kurník musí být pro slepice dostatečně velký, musí poskytovat ochranu před predátory a zimou (teplota by neměla kolísat ani v zimě pod 10 °C) a průvanem, zároveň ale musí zajistit dobrou cirkulaci vzduchu a dostatek slunečního světla.  

Bestseller: Kurník Florentina. Kurník můžete doplnit automatickým otevíráním dvířek, u kterých si můžete nastavit čas otevření a zavření dvířek na kurníku.

Výběh a ohradník

Pro slepice je dále nutné zajistit dostatečně velký výběh – pro jednu slepici je nutné počítat s minimálně 2m2 - kde můžou zobat. Součást tohoto výběhu by mělo být popeliště. 

TIP:

Výběh pro slepice snadno a rychle ohradíte například vodivou nebo nevodivou ohradníkovou sítí. K vodivé síti je pak třeba pořídit ještě zdroj elektrických impulzů např. kombinovaný zdroj Dual D1 a příslušenství (zemnící tyč a propojovací kabely, popřípadě trakční akumulátor pro provoz zdroje).

Výživa a krmivo

Naprosto nezbytná je však kvalitní výživa zvířat. Při správné stravě se vám slepice odvděčí vysokou snáškou a celkovou užitkovostí. Správné krmivo je nutné vybírat dle potřeb a stáří kuřic. Nejjednodušší je sáhnout po již hotových krmných směsích. Kuřice je vhodné krmit buď sypkou směsí, nebo drcenými granulemi.

Zvířata, které si přivezete domů, budou pravděpodobně stará od cca 10. týdne do 20. týdne. Pro tyto je nejvhodnější pořídit krmivo - granule midi 25kg. Po 20. týdnu stáří slepic pak můžete přejít na granule, nebo sypkou směs pro dospělé slepice. Nejvýhodnější pro zvířata je však krmit alespoň z počátku stejným krmivem, které zobaly doposud a na nové krmivo přecházet pomaleji. 

Při rychlé změně druhu podávaného krmiva, ale i prostředí, nebo třeba jen ze samotného přemístění do nového prostředí, se mohou u zvířat projevit známky stresového chování. To se vyznačuje například nebřibíráním na hmotnosti, malou užitkovostí, střevními problémy, a v krajním případě až smrtí zvířete. Jelikož je pohoda zažívacího ústrojí zvířat zásadní pro správné fungování imunitního systému, vysokou konverzi krmiva a tím vyšší užitkovost,  je vhodné při takovýchto velkých změnách podávat probiotika. Použití je snadné – stačí přimíchat od napáječky s pitnou vodou.

Pitný režim

Pro pravidelný přísun kvalitní pitné vody a krmiva je ideální použít automatická krmítka a napáječky. Za normálních okolností slepice za 1 den vypije cca 250 ml vody. S tímto je třeba počítat také při výběru velikosti napáječky. Voda v napáječce musí být vždy čerstvá a čistá. 

Aby taková zůstala po celý den může pomoci zajistit samotná konstrukce napáječky – napáječky s nožičkami, popřípadě si můžeme pomoci dalšími vychytávkami, jako je dezinfekční podložka s aktivním stříbrem. Ta se ale hodí spíše pro větší objemy, kde není voda měněna pravidelně každý den.

Ideální krmítko je opět takové, které zamezí znečištění krmiva z prostředí, nebo třeba tomu, aby se chodili krmit také různí škůdci – třeba hlodavci. Skvělá volba je uzavřené krmítko s nášlapnou deskou, na kterou když slepice šlápne, otevře se násypná miska s krmivem. Jakmile slepice sestoupí z nášlapné desky, krmítko se opět uzavře (např. https://www.ketris.cz/krmitko-naslapne-jednostrane-40cm-cca-10-slepic). Je možné vybírat z velkého množství i levnějších variant. Oblíbenou klasikou zůstávají žlabová krmítka s mřížkou.

Doplňky stravy

Do krmení a vody pak můžete přimíchávat vhodné doplňky stravy, kterými podpoříte užitkovost slepic a také zamezíte různým neduhům jako je třeba oklovávání a kanibalismus drůbeže.

Naše nejprodávanější a nejoblíbenější doplňky stravy mezi chovateli drůbeže:

1. Mikros Nosnice s vitamíny 1kg – doplnění vitaminů a minerálů pro zvýšení konverze krmiva a celkové užitkovosti.

2. Mikros mletý vápenec 5 kg – doplnění vápníku pro správný růst a stavbu těla zvířat, zpevnění skořápky snášených vajec.

3. ACIDOMID D – preventivní účinek proti bakteriím, plísním a kokcidiím pro podporu správného zažívání a trávení krmiva.

4. KARNIVIT D – zlepšení tělesné kondice a podpora rozmnožování a imunita kuřat.

5. Bílkovinný koncentrát Nosnice Hobby 5kg – doplnění bílkovin do krmné dávky pro zvýšení celkové užitkovosti.

6. Pivovarské kvasnice široký výčet benefitů: zlepšení reprodukce, zlepšení imunity, zlepšení celkové kondice, zlepšení růstu, zlepšení vitality, kvality peří i kůže, podpora snášky i zmasilosti.

7. Rybí moučka – podpora snášky i zmasilosti zvířat, pomoc proti oklovávání drůbeže.

slepice na zahrádce

 

Přibližná rekapitulace počátečních nákladů při pořízení 5 ks kuřic:

Název produktuCena v Kč s DPH
Kuřice (5 ks x 230 Kč/ks)1150 Kč
Kurník Florentina pro 5 slepic5840 Kč
Automatická dvířka ke kurníku 300x400mm3853 Kč
Síť pro drůbež Premium, nevodivá 106cmx25m2550 Kč
Granule kuře MIDI 25kg407 Kč
Probiotikum pro drůbež CHICKENCOLI180 Kč
Napáječka pro drůběž s nožkami 1,5l pro 5 slepic137 Kč
Žlabové krmítko pro slepice 7 x 13 x 100 cm pozink.280 Kč
Mikros Nosnice s vitamíny 1kg62 Kč
ACIDOMID D 500 ml92 Kč
Rybí moučka 70 DRB 2kg254 Kč
Celkem náklady14 805

 

Pokud jste dočetli článek až sem, víte už o slepicích skoro vše.

Tak chovu zdar!

 

Líbil se vám tento článek? Pošlete ho dál...



Porovnání produktů zavřít

Zboží bylo přidáno do porovnání produktů.

Vytvořte si účet

a získejte spoustu výhod

  • Přehled objednávek
  • Soutěže a akce jen pro členy
  • Věrnostní program

Cookies

Používáme soubory cookie ke správnému fungování vašeho oblíbeného e-shopu, k přizpůsobení obsahu stránek vašim potřebám, ke statistickým a marketingovým účelům a personalizaci reklam od Googlu i dalších společností. Kliknutím na tlačítko Přijmout vše nám udělíte souhlas s jejich sběrem a zpracováním a my vám poskytneme ten nejlepší zážitek z nakupování.

Vaše nastavení souborů cookie

Zde máte možnost přizpůsobit soubory cookie v souladu s vlastními preferencemi a později podrobněji nastavit nebo kdykoli vypnout v patičce webu.

Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí.

Personalizaci provádíme na základě vámi prohlíženého zboží. Dále pak upravujeme zobrazovaný obsah podle toho, co vás zajímá.

Tyto cookies nám umožňují měření výkonu našeho webu a za pomoci získaných dat pak můžeme zlepšovat zážitek z nakupování našim zákazníkům.

Tyto cookies jsou využívány reklamními a sociálními sítěmi včetně Googlu pro přenos osobních údajů a personalizaci reklam, aby pro vás byly zajímavé.