Obsah dnešního článku:
Jak vybrat solární panel k ohradníku?
Jak na instalaci solárního panelu?
Jak fungují solární panely?
Solární panely (fotovoltaická elektrárna nebo také fotovoltaika) přeměňují sluneční záření na elektrickou energii. Konkrétně na stejnosměrný proud. Měnič (nebo také střídač) mění tento proud na klasickou energii, která pohání, v našem případě, elektrický ohradník.
V případě, že sluneční záření vytvoří více energie, než ohradník využije, uloží se tato přebytečná energie do fotovoltaické baterie (akumulátoru) pro pozdější použití. Prostřednictvím fotovoltaiky získáte obnovitelnou energii s poměrně nízkými vstupními náklady.
Další výhodou solárních panelů je jejich bezúdržbovost. Stačí je nainstalovat a získáte tak ohradník, který se o sebe postará sám třeba celou sezonu. Solární panely vám tak uvolní ruce na důležitější práci.
Bojíte se solárních panelů, připadají vám nedostupné nebo příliš komplikované? Nejlevnější solární panel u nás můžete pořídit už za 900 korun. A ani jejich montáž není žádná velká věda.
Jak vybrat solární panely k elektrickému ohradníku a co obnáší jejich instalace?
Výběr solárních panelů k elektrickému ohradníku
Pro výběr vhodného solárního panelu potřebujete znát několik faktů:
Jaká je jeho délka?
Jaký porost ohradník obklopuje?
Jak tedy na správný výběr? V první řadě budete potřebovat správně vybrat zdroj impulzů (generátor) a k němu správný akumulátor. Samozřejmě i zde platí jednoduché pravidlo – čím náročnější terén a větší ohrada, tím výkonnější zdroj impulzů a také akumulátor potřebujete.
Od výkonu zvoleného zdroje impulzů a kapacity akumulátoru se pak odráží výběr samotného solárního panelu. Zdroj impulzů, akumulátor a panel musí být svým výkonem kompatibilní. Solární panely, které najdete na našem eshopu jsou kompatibilní se všemi zdroji impulzů i akumulátory, takže se nemusíte bát, že s výběrem šlápnete úplně vedle.
Důležité je se však koukat na samotný výkon - čím silnější zdroj impulzů a akumulátor, tím je také třeba pořídit silnější solární panel. Na co je třeba se zaměřit je typ instalace solárního panelu. Rozdíl je v instalaci přímo na zdroj, nebo případně na kovovou schránku, do které se zdroj umístí. Na každý je totiž malinko jiný systém uchycení - tedy jiný typ držáků solárního panelu. Náš eshop vás však vždy ke správnému typu navede a tak nehrozí, že byste sáhli při výběru vedle.
(Například k panelu Solární panel 14 W pro ohradníkové zdroje LACME CLOVERT patří Ohradníkový akumulátorový zdroj CLOVERT B50, 5J 12V nebo Ohradníkový akumulátorový zdroj CLOVERT B10, 1J 12V (9V).
Naše produktové popisky vás nenechají na pochybách a nehrozí, že byste snad sáhli vedle.
Jde to i jednodušeji
Správný výběr všech komponentů zahrnuje nějaký ten čas strávený počítáním a plánováním. Pokud se vám do toho nechce, můžete si u nás pořídit ohradníkový zdroj se solárním panelem, který je už je připravený pro použití.
TIP: vyzkoušejte ohradníkový zdroj se solárním panelem:
https://www.ketris.cz/ohradnikovy-akumulatorovy-zdroj-clovert-b50-5j-12v-se-solarnim-panelem-33w
https://www.ketris.cz/ohradnikovy-akumulatorovy-zdroj-clovert-b25-2-5j-12v-se-solarnim-panelem-14w
Montáž solárních panelů
Montáž solárních panelů k elektrickému ohradníku není žádná velká věda a pokud se budete řídit pokyny od výrobce, určitě to hravě zvládnete.
Samotný solární panel je potřeba namontovat na držák tak, aby neležel přímo na zemi – ideálně na místo, kde je přes den minimum stínu. Akumulátor musí mít ochranu před nepřízní počasí. Můžete ji umístit například do kovové schránky nebo do plastového těla zdroje.
Volně na zemi by se neměl povalovat ani zdroj impulzů. Ten můžete, stejně jako akumulátor, uzavřít do kovové schránky. zdroj impulzů by měl být vždy na místě, kde je v bezpečí před sněhem, deštěm, větrem a další nepřízní počasí.
TIP: Pro co nejlepší efekt by měl solární panel vždy směřovat jižním směrem kolmo ke slunci.
Cena solárních panelů
Cena solárních panelů se pohybuje v poměrně širokém rozmezí. Jak už jsme zmínili, pro nejmenší a nejjednodušší ohradníky můžete pořídit panely už za 900 korun. V případě větších a výkonnějších konstrukcí se cena může vyšplhat i přes 10 000 korun (opět v případě elektrických ohradníků, kdybychom mluvili o ceně solárních panelů pro domácnost, částky se samozřejmě mohou vyšplhat i mnohem výše).
Cena solárních panelů se vám ale díky čerpání obnovitelné energie poměrně rychle vrátí.
Likvidace a recyklace solárních panelů
Jednou z častých obav při pořizování solárních panelů je jejich mechanické poškození, například při silném krupobití. Solární panely jsou však odolné a svět asi zatím neviděl kroupy, které by je poškodily.
Další problém, který může u solárních panelů nastat, je postupné snižování jejich výkonu – které je sice reálné, ale i za několik desítek let může solární panel fungovat až na 80 % svého původního výkonu. Záruka na solární panely často dosahuje až 30 let a i po uplynutí této doby je nepravděpodobné, že by vám vypověděly službu.
Pravděpodobnost, že budete muset solární panel likvidovat, je tak opravdu minimální.
Kdyby však přece jen došlo na nejhorší a solární panel jste zlikvidovat museli, je to velmi jednoduché. Stejně jako jakékoliv jiné rozměrnější zařízení jej stačí odvést do nejbližšího sběrného dvora nebo jej vrátit přímo nám.
Pokud si fotovoltaiku pořizujete nejen kvůli úsporám, ale také pro její šetrnost k životnímu prostředí, nemusíte si dělat velké vrásky ani při její likvidaci. Panely jsou totiž z 95 % recyklovatelné a do budoucna se zdá, že se toto procento ještě zvýší.
Solární panel se totiž skládá z následujících komponentů:
- hliníku,
- skla,
- stříbra,
- mědi,
- plastu,
- křemíku.
Kromě křemíku se všechny materiály recyklují a nachází své další využití.
TIP na závěr: Nebojte se fotovoltaiky
Pokud o solárních panelech zatím jen přemýšlíte, elektrické ohradníky jsou skvělou příležitostí, jak tento obnovitelný zdroj energie vyzkoušet. Nejen, že ušetříte, ale možná vás i přesvědčí o větším využití fotovoltaiky i v domácnosti.