Co se dnes v článku dozvíte?
- Jak se kůň může zahřát i bez deky?
- Podle čeho se rozhodnout pro nebo proti dekování?
- Jaké typy dek pro koně existují?
Přirozená termoregulace – jak se kůň může zahřát i bez deky?
Ještě než se pustíte do výběru samotné deky pro koně, čeká vás důležité rozhodnutí. Opravdu ji váš kůň potřebuje? Koně totiž mají svou přirozenou termoregulaci, která je před chladem chrání a dekování tak nemusí být nutně vhodné pro každého.
Základní ochranu před zimou koni poskytuje zimní srst, která začíná růst jakmile se začnou krátit dny. Zimní srst oproti letní delší a hustší se skvělou schopností zadržovat teplo. Dalším způsobem, jak se kůň v zimě zahřívá je pálením kalorií. To funguje fermentováním krmiva v zadním střevu, což udržuje stabilní vnitřní teplotu. Pro podporu tohoto termoregulačního procesu je vhodné koně krmit většími objemy sena.
Přirozená termoregulace však koním často nestačí. Jak se rozhodnout, jestli zrovna váš kůň deku potřebuje nebo zvládne zimu překonat bez dekování?
Podle čeho se rozhodnout pro nebo proti dekování
Každý kůň je individualita nejen povahou, ale i potřebami. Rozhodnutí o tom, jestli deku používat nebo ne záleží na více faktorech a v průběhu zimní sezóny se může změnit. Co všechno má na rozhodnutí vliv?
- V jakých podmínkách žije??
- V jaké je kondici?
- Jakou má srst?
- Kolik mu je?
V jakých podmínkách kůň žije?
Koně, kteří se mohou kdykoliv schovat do vyhřívané stáje a zahřát se a současně mají kvalitní zimní srst, se bez deky obvykle obejdou. Pokud pro koně však přístřešek, kam se může schovat před nepřízní počasí, nemáte, bez deky se neobejde.
V jaké je kondici?
Osvalený a zdravý kůň s dostatečnou tukovou zásobou se pravděpodobně zvládne zahřát sám. Pokud patří váš kůň k přirozeně štíhlým, kteří nemají velké svalové ani tukové zásoby,
nebo o něm dokonce víte, že je náchylnější ke zdravotním problémům, deku byste mu měli rozhodně pořídit.
Jakou má srst?
Pokud koně zastřiháváte nebo nemá už od pohledu dostatečnou zimní srst, určitě mu deku pro zahřátí pořiďte.
Jak starý kůň je?
Dalším důležitým faktorem je samozřejmě také věk. Čím starší kůň je, tím více ztrácí přirozenou schopnost termoregulace i vinnou zhoršeného zažívání. K tomu se přidává oslabená imunita a další faktory spojeoné se stářím. Pokud má váš kůň nejlepší léta za sebou, o tom, jestli dekovat nebo nedekovat nemá smysl přemýšlet – odpověď je rozhodně dekovat..
Nepodceňujte přípravu na extrémní výkyvy počasí
Rozhodli jste se, že váš kůň spadá do kategorie, která si docela dobře poradí bez deky? I v takovém případě je užitečné mít alespoň jednu deku při ruce pro případ extrémních mrazů, ve kterých se kůň sám od sebe přirozeně nezahřeje. Myslete také na to, že vám může například onemocnět a v takovém případě se rozhodně vyplatí mít deku připravenou.
Typy dek
Rozhodli jste se pro dekování? Teď vás čeká ještě další otázka – jaká deka bude pro vašeho koně tou pravou?
Na výběr je spousta typů:
- výběhová,
- proti hmyzu,
- odpocovací,
- bederní,
- stájová,
- zimní.
Například odpocovací deka je vhodná pro převoz koně. Deku proti hmyzu využijete v létě.
Ostatní deky už jsou vhodné právě pro zahřátí koně v zimních měsících. Jak se rozhodnout, která je nejlepší právě pro vašeho koně?
Pokud se kůň pohybuje venku i ve stájích, budete možná potřebovat dek dokonce několik. Jak se od sebe liší a při jakých příležitostech se hodí.
Zimní deky pro koně
Zimní deky mohou být určené pro stájové i venkovní využití. Deky se od sebe liší především gramáží i typem termoizolační vrstvy. Proč je vhodné mít pro koně, který se v zimě pohybuje ve stájích i venku, deku stájovou i výběhovou?
Výběhové deky
Zimní (a podzimní) výběhová deka pro koně je opatřená termoizolační vrstvou, která koně drží nejen v suchu, ale i v teple. Nepromokavé deky pro koně jsou v chladné a deštivé sezóně naprostou nezbytností. V případě, že se kůň vyválí v bahně, obyčejná deka se promočí a koni pak bude ještě mnohem větší zima – a navíc ho taková situace vystaví nebezpečí nemoci. Pokud vybíráte deku pro venkovní použití.
K výběhovým dekám patří také bederní deky pro koně, které díky reflexním prvkům koně nejen zahřejí, ale na vyjížďce zvyšují bezpečí koně i jezdce. Bederní deky mohou být nepromokavé, ale nejedná se o pravidlo.
Stájové deky
Další kategorií jsou stájové deky pro koně. Stáj sice koně chrání před nepřízní počasí, ale nedostatek pohybu může vést celkem rychle k prochladnutí. Stájové deky bývají prodyšné (což koně chrání proti zapaření). V nabídce máme jak zimní stájové termodeky tak i deky vhodné pro letní měsíce.
Dekování není jen o pohodlí, ale i o zdraví
Proto byste s pořízením váhat neměli ani v případě, že si myslíte, že váš kůň zimu zvládne i bez deky.