Čím krmit koně v zimě?
V létě se kůň pase na pastvinách čerstvou trávou, která má vše, co potřebuje. Už na podzim však v této stravě začínají ubývat živiny a vitamíny a nastává potřeba jejich suplementace.
Nejvhodnější výživou pro koně je v zimních měsících seno, které je bohaté na vlákninu, která je pro koně v těchto měsících tak důležitá. U sena však velmi záleží na kvalitě. Nejlepší je seno luční, které má maximální množství všech potřebných živin.
Přestože je seno velmi kvalitním krmivem, které by mělo být základní složkou stravy v zimních měsících, může mít i svou negativní stránku. Seno je plné alergenů, které mohou koně dráždit a v extrémních případech u nich vyvolávat koňské astma.
Proto je vhodné sáhnout po granulovaném senu v peletách, které obsahují veškeré živiny v dostatečném množství a přitom při jeho konzumaci nehrozí riziko podráždění respiračního systému.
Vhodné mohou být také mashe s menším množstvím energie, které ocení především koně s trávicími potížemi či s různými alergiemi, kteří klasickou stravu nesnášejí příliš dobře. Směs krmení má složení, které zlepšuje funkci střev a tím i celkový zdravotní stav koní.
Pokud je váš kůň naopak ve střední či vyšší zátěži, prospějete mu krmivem ve formě müsli, které v sobě má díky svému složení bohatému na oves i tuky spoustu energie.
Kolik toho kůň v zimě spořádá?
Seno, granule i müsli jsou vhodnou stravou, ale stejně důležitá otázka jako čím je i v jakém množství koně v zimě krmit?
Asi vás nepřekvapí, když napíšeme, že je spotřeba potravy u koní velmi individuální a nedá se úplně přesně popsat. Záleží na spoustě faktorů:
- množství pohybu,
- teplota,
- způsob ustájení,
- věk koně,
- jeho běžná aktivita,
- zdraví,
- váha a množství svalů,
- atd.
Nejjistějším řešením je mít pro koně seno vždy k dispozici, aby se mohl nakrmit, když má zrovna hlad.
Krmná dávka v zimě má však ještě jeden faktor, na který je důležitý při nastavování jejího množství myslet a tím je kritická teplota.
Co je kritická teplota u koní?
Jak jsme už říkali na začátku, kůň vytváří vlastní teplo prostřednictvím trávení. Při dosažení tzv. kritické teploty kůň musí pro zahřátí zpracovávat energii navíc – to znamená, že potřebuje více krmiva.
Opět platí, že kritická teplota je pro každého koně individuální.
Pro mladé koně a koně bez zimní srsti může být kritická teplota už 4,5 °C nad nulou. Svalnatý, zdravý a dobře živený kůň bude mít kritickou teplotu na začátku zimy kolem -1 °C, po dokončení výměny srsti na zimní pak až kolem -9 °C.
Kritickou teplotu ovlivňují samozřejmě opět faktory jako je váha a tukové zásoby koně, výkyvy teplot a celkové počasí (déšť, sníh, vítr), zdraví, atd.
A co to znamená pro vás jako chovatele? Při poklesnutí kritické teploty o každých 5 stupňů by kůň měl dostat o 20 % krmiva více oproti běžné (nekritické) teplotě. Právě trávení této „nadbytečné” energie koně udrží v teple, (relativní) pohodě a hlavně ve zdraví.
Současně koni v zimě nezapomínejte dopřát ani dostatek pohybu. Přestože je pro koně v zimě méně práce, právě pohyb je to nejlepší, co můžete pro jeho psychickou i fyzickou pohodu udělat.
A co pitný režim?
Nakonec je důležité zmínit ještě jednu zásadní věc. Tím, že kůň nemá v zimě přístup k čerstvé pastvě, která obsahuje dostatek tekutin, jeho potřeba vody se zvýší. Dbejte na to, aby měl nejen dostatek tekutin, ale také vody. Kolik vody kůň potřebuje a jakou vybrat napáječku, aby voda nezamrzala, si můžete přečíst v článku Jak vybrat míčovou napáječku.