Hrabat listí, nebo ne?
Hrábě by se pro zahrádkáře klidně mohly stát symbolem podzimu. Hrabání listí k podzimní zahradě prostě neodmyslitelně patří.
Na druhou stranu se v poslední době čím dál tím častěji mluví o tom, že spadané listí bychom měli nechat být. Jedná se totiž nejen o výživné hnojivo, ale také bezpečný úkryt pro různé živočichy. Od ježků a hlodavců až po užitečný hmyz.
Jak to teda je – hrabat, nebo nechat listí spadané?
Argumenty pro hrabání spadaného listí
Na českých zahradách se listí hrabe tradičně a snad každý v dětství vzal hrábě do ruky minimálně jednou. Shrabané listí předchází vzniku plísní a chorob. Současně udržuje zahradu čistou a pěknou. Na první pohled jasná volba. Proč listí hrabeme?
- Estetika. Někomu spadané a tlející listí na zahradě prostě vadí.
- Trávník pod listím může odumírat kvůli nedostatku světla a vysoké vlhkosti – nic pro milovníky dokonalé anglické zahrady.
- Listí, které na zahradě zůstane do jara, vytváří na povrchu ošklivé fleky.
- V listí mohou kromě užitečných zvířat přezimovat i škůdci, kterých se na jaře budete pracně zbavovat.
Zvolit můžete také kompromis
Výsledkem je, že na správném postupu se neshodnou dokonce ani odborníci. Proto nerozhodnutým zahrádkářům doporučujeme kompromis. Možností, jak naložit se spadaným listím je rovnou několik. Všechny vám dají výhody hrabání i udržování přírodního stavu. Jen vás to bude stát možná o trošku více času
Založte kompost
Pokud ještě nemáte na zahradě kompost, spadané listí je ideální základ. Kompost je ideální přírodní hnojivo, které můžete využít kdykoliv během roku. Po zimě se stane skvělým základem pro výživu rostlin. Navíc se elegantně zbavíte nejen odpadu ze zahrady (listí, posečená tráva a další), ale také kuchyňského biologického odpadu.
Do kompostu určitě nepatří vše, ale o tom, jak kompost vytvořit a jak s ním pracovat, si řekneme více v příštím článku.
Vytvořte v zahradě přirozená zákoutí pro živočichy
Co dělat, pokud si na jaře chcete užít krásnou „anglickou” zahradu a v zimě vytvořit útočiště zvířatům?
Najděte na zahradě odlehlejší místo (ideálně několik), kde vám nebude ani na jaře vadit přirozenější prostředí. Do něj soustřeďte část shrabaného listí. Umístěte tam také větve a kameny. Tím vytvoříte úhlednou zahradu přátelskou pro všechna zvířata, která v ní v zimních měsících hledají úkryt.
K tomu se vám budou hodit i odnosné vaky, se kterými snadno přemístíte listí i posekanou trávu na kompost nebo tam, kde se vám nejvíce hodí.
Využijte shrabané listí na místech, kde zahradě nejvíce prospěje
Další možnost je shrabat listí tam, kde vám překáží a úhledně překrýt kořeny stromů. Tím je ochráníte a ještě poskytnete prostor mikrobům, kteří z listí vytvoří špičkovou výživu.
Nevýhodou tohoto řešení jsou případní škůdci, kteří se mohou v listí ukrývat a tím na jaře strom poškodit. Většinou však kromě škůdců přilákáte i jejich přirozené predátory.
Pokud chcete využít listí jako přirozené hnojivo, ale trápí vás na zahradě hraboši a krtci, využijte naše odpuzovače hrabošů a krtků.
Například koš proti hrabošům účinně chrání kořeny proti okousání a rozložíte ho během pár okamžiků. Využít můžete také sonický odpuzovač, který hraboše a krtky udržuje mimo zahradu, nebo designovou past na hraboše, která si poradí i s polní myší.
Zpracování spadaného listí
Listí můžete také shrabat a mulčovací frézou a něj vytvořit novou vrstvu, která poskytne půdě a rostlinám ochranu s menší hrozbou tvorby plísní a houbových nemocí.
Důležité je mít pohodlné a odolné oblečení na zahradu, ve kterém vám práce půjde pěkně od ruky.
Jak zazimovat trávník?
Pokud jste se rozhodli listí odstranit, je na čase trávník zazimovat, aby vám na jaře dělal radost. Kromě listí nezapomeňte odstranit ani spadané ovoce.
Poté trávník posečte, ale nezapomeňte, že byste měli nechat vyšší trávu než obvykle. Při posledním podzimním sečení by měla zůstat vysoká alespoň 4 centimetry. Tím trávníku poskytnete více sil vyrovnat se s ubývajícím světlem i zimní sněhovou pokrývkou.
Pokud se chcete na jaře radovat z hustého, sytě zeleného trávníku, nezapomeňte ani na podzimní vertikutaci – odstranění mechu, travní plstě a dalších usazenin. K té by mělo pro nejlepší efekt dojít na přelomu září a října.
Poté už stačí trávník posypat pískem pískem, který pomůže s provzdušněním půdy, a aplikovat podzimní hnojivo. To půdě dodá dostatek draslíku k ochraně před mrazem.
Udělejte si pořádek v kůlně a ve sklepě – vaše jarní já vám poděkuje
Podzim je čas zazimování, sklizně, výsadby cibulovin, ale také ideální dobou pro uspořádání nářadí a kompletní úklid v kůlně nebo ve sklepě.
Zkontrolujte veškerou svou zahradní techniku a vybavení. Zkontrolujte, v jakém stavu se nachází a jestli se vám v kůlně nemnoží nepoužitelné harampádí, které vám jen zabírá prostor.
Ideální je najít si čas na kompletní inventuru vybavení. Pokud na to nemáte prostor, vybavení před zimou vyčistěte. Předejdete tím riziku zrezivění a poškození a na jaře budete mít jistotu, že máte po ruce vše, co na novou sezónu potřebujete.