Proč se vyplatí pořídit elektrický ohradník pro koně?
Tradičně se ohrady pro koňské výběhy dělali ze dřeva. Koně však umí být poněkud temperamentní potvůrky a když si usmyslí, takový dřevěný ohradník snadno proboří nebo přeskočí.
Dřevo, které není dostatečně ošetřené, může mít problém s dlouhověkostí a často se nejedná ani o kdo ví jak skvělou ochranu před predátory, kteří se nám v posledních letech množí čím dál tím více i po území Česka.
Elektrické ohradníky pro koně oproti tomu poskytují skvělou ochranu jak před únikem, tak před nebezpečím.
Máte už dřevěný ohradník a nechce se vám investovat do změny? V takovém případě můžete stávající ochranu elektrickým ohradníkem pouze vylepšit – žádná přestavba od nuly nebude nutná.
Specifika ohradníků pro koně
Prvním, na co se musíte u ohradníku pro koně zaměřit, je jeho výška a pevnost. Jak vysoký by měl ohradník být, aby ho kůň jedním ladným skokem nezdolal?
Na to přijdete jednoduše, stačí změřit výšku v kohoutku nejvyššího koně a tu vynásobit číslem 0.8.
Ohradník s kůly v této výšce nepřekoná ani ten největší koňský šampion. Sloupky by měly být současně také z pevného, robustního materiálu, takže je kůň svou silou nepoškodí.
Ideální volbou je Kůl z recyklovaného plastu, délka 200 cm, průměr 7 cm. Vhodným sloupkem k upevnění ohradníku je také o něco nižší Plastový sloupek dvojitý nášlap/jednoduchý hrot/bílá/156cm.
V předchozím článku jsme zmiňovali ovčí hustou a nevodivou srst, která vyžaduje poněkud silnější proud, aby ho zvíře vůbec zaznamenalo.
U koní je naopak třeba dávat pozor na to, aby se při kontaktu s ohradníkem nezranili.
U stavby ohradníku pro koně tak místo drátů (které jsou vhodné na ovčí ohradníky) využijete naopak ohradníkové pásky a lanka. Koně je lépe zaznamenají a sníží se tak riziko jejich poranění.
Pokud chováte vyšší plemena, budou se vám hodit alespoň tři řady vodivých pásek (lanek) a to v přibližné výšce 50 cm, 95 cm a 140 cm. U menších plemen můžete výšku pásků snížit podle konkrétní velikosti koní a poníků přibližně na 45, 70 a 120 centimetrů.
Generátory do elektrických ohradníků pro koně nemusí být tak silné
Jak už jsme zmínili, na rozdíl od ovcí, koně nepotřebují mít ohradník s tak silným proudem. Vhodným generátorem do koňské ohrady tak může být například ohradníkový kombinovaný zdroj DUAL D4 12V/230V 4J nebo nižší varianta Ohradníkový kombinovaný zdroj DUAL D2 12V/230V 2J. Ohradníku samozřejmě nesmí chybět ani kvalitní izolátor.
Pro koně doporučujeme Kruhový izolátor na pásku s vrutem nebo Kruhový izolátor s kovovou výztuhou a vrutem 5,3 mm. Nezapomeňte ani na zemníci tyče, které patří co nejblíž generátoru. Stejně jako u ohradníků pro ovce udržujte mezi zemnícími tyčemi minimálně 3-metrový rozestup a jejich množství volte podle síly generátoru.
I brána ohradníku pro koně má svá specifika
Tím myslíme především bránové rukojeti. Koním nemusí příliš svědčit bránová rukojeť s pružinou, kterou nevidí a mohou si do ní zamotat ohon. Proto doporučujeme Bránovou rukojeť s nerezovou Litzclip® spojkou na pásku 20mm nebo Bránový systém E-Line 3-6m.
Ostatní příslušenství vhodné pro koňské ohradníky
Elektrický ohradník pro koně samozřejmě nepostavíte ani bez spojovacích komponentů. Na výběr máme například: spojku pro lanka 6,5 mm pozink, spojku pro dráty a lanka 2,0-3,25 mm GRIPPLE (ketris.cz), spojku Litzclip® pro pásku 20mm nerez. 5ks/bal nebo spojku na pásku 13 mm pozink.
Na otestování proudu budete potřebovat zkoušečku na elektrické ohradníky.
V případě potřeby se vám může hodit také trakční akumulátor 12V/32Ah.
Při stavbě elektrického ohradníku pro koně vždy pamatujte na specifické potřeby a charakter vašich koní. Zvlášť důležitá je dostatečná výška i odolnost ohradníku, stejně jako mírnější proud, oproti ohradníkům pro zvířata, která jsou více chráněná bohatou srstí.