Ohradník chrání ovce před predátory i touláním
Hrozbou pro ovce, lamy a kozy nejsou pouze predátoři, ale také se velmi rády toulají a ztrácejí. Skvělou ochranou může být pro tato zvířata velmi dobře vycvičený pastevecký pes, ale ten je nemůže chránit neustále.
Se správně sestaveným elektrickým ohradníkem získáte jistotu, že jsou vaše zvířata v bezpečí před externí hrozbou i před nebezpečím, do kterého se mohou útěkem uvrhnout sama.
Specifika elektrického ohradníku pro ovce (kozy a lamy)
Ovce a lamy se od jiných hospodářských zvířat liší především svou velmi hustou a současně nevodivou srstí.
Někteří chovatelé ovcí také čas od času mění pastvu, proto je potřeba se před stavbou ohradníku zamyslet nad tím, jestli chcete ohradník na pevno, nebo vám bude více vyhovovat mobilní, se kterým můžete ovce pravidelně přesouvat.
Výška ohradníku se liší podle toho, jestli chcete mít v ohradě pouze ovce, nebo například také kozy, lamy a další zvířata. Zamyslete se také nad tím, jestli bude ohradník společný i pro jehňata a berany. Pojďme se na jednotlivá specifika ovčích ohradníků podívat trošku podrobněji.
Síla generátoru
Ať už máte v ohradníku kozy, ovce nebo lamy, všechna tato zvířata spojuje skvělá izolační vrstva v podobě jejich husté srsti. To znamená, že k nim elektrický impulz z ohradníku nepronikne tak snadno a pokud byste sáhli po stejném generátoru jako např. v ohradníku pro koně, ovce si impulzu ani nevšimnou, natož aby zastavil jejich snahu z ohradníku proniknout.
Proto je důležité, aby generátor nabízel minimální výstupní výkon 3 J. Vybírat můžete ze 3 druhů - síťové, kombinované a bateriové. Nejekonomičtější jsou síťové, tedy ty, které zapojíte do zásuvky. Navíc fungují i u vysokého porostu. Kombinované fungují i v případě, že vypadne elektřina, protože mají svůj akumulátor (baterii). Bateriový je mobilní, takže ho můžete přenášet a používat i tam, kde nemáte přístup k zásuvce.
Výška elektrického ohradníku
Jak vysoké by měly být sloupky, tyčky a kůly?
Pokud v ohradníku chováte pouze ovce, bude se vám hodit pět lanek umístěných ve výšce 25, 45, 65 a 90 centimetrů. Kozy jsou o něco větší, proto by poslední lanko mělo končit ve výšce 110 centimetrů. Pro lamy se pak bude hodit ještě trošku vyšší, kolem 120 cm.
Ohradník pro ovce by měl být také odolný, protože se jedná o silná zvířata, která se o něj mohou drbat nebo do něj různě narážet. Do rohů ohradníku byste tak měli umístit stabilní dřevěné sloupky, které dobře ustojí i větší námahu.
Dále můžeme doporučit odolné, bezúdržbové, lehce opracovatelné recyklované kůly vhodné i do podmáčené půdy. Na rovném terénu je od sebe udržujte cca v 5m vzdálenosti.
Bez čeho se při stavbě elektrického ohradníku neobejdete?
Další vybavení a jeho sestavení se pak příliš neliší od stavby ostatních ohradníků. Jak na to se můžete dočíst v článku Ohradníky pro hospodářská zvířata, kde se o stavbě elektrického ohradníku dozvíte všechny důležité informace.
Chováte kromě ovcí i další hospodářská zvířata? Podívejte se na to, jaká specifika mají ohradníky pro koně, slepice či skot.