V dnešním díle ze série zajímavostí o zvířatech se dozvíte:
Slepice vás překvapí svou inteligencí!
Co znamená, když slepice kvoká?
Slepice mají jednu spánkovou fázi navíc oproti člověku
Slepice mají ultrafialové vidění
Proč se slepice ozobávají
Pozorujete u svých slepic nevraživost? Pokud na sebe vaše slepice útočí, vytrhávají si peří a celkově jsou vůči sobě agresivní, máte problém a je nutné je co nejdřív zastavit. V extrémním případě to může vést ke kanibalismu.
Podobné chování nejčastěji naznačuje, že jsou slepice nespokojené a mají málo životního prostoru.
Jak tento problém vyřešit?
Pokud už je pozdě na prevenci, šikanovanou slepici dočasně (než najdete trvalé řešení) přemístěte. Pokud to nejde, použijte sprej proti slepičímu kanibalismu. Ten zajistí, že se slepice ostatním znechutí, bude jim smrdět a ztratí chuť na ni útočit.
A jak problém řešit z dlouhodobého hlediska?
V první řadě se pokuste slepicím výběh rozšířit. Nejčastější příčinou útoků je právě nedostatek prostoru.
Další, co můžete dělat v rámci prevence i řešení problému, je stimulace slepic.
Jak si řekneme v dalších bodech, slepice jsou velmi inteligentní zvířata, která ke své spokojenosti potřebují vedle dostatečného prostoru také stimulaci v podobě her a úkolů. Pokud budou mít dostatek zábavy, nebudou mít potřebu na sebe útočit.
Dejte slepicím něco velkého k oklovávání (třeba hlávku zelí) nebo jim poházejte zrníčka obilí ve výběhu tak, aby si je musely najít. Podobná potrava by ve výběhu ale neměla zůstávat, aby nepřilákala myši a další hlodavce.
Pokud s chovem teprve začínáte, jste v ideální situaci, kdy můžete hned do začátku správně posoudit optimální velikost výběhu a kurníku pro plánovaný počet chovaných slepic a problému tak předcházet.
Kolik slepic na světě žije?
V tuto chvíli je na světě 25 miliard slepic! To je víc, než jakékoliv jiné další hospodářské zvíře nebo pták. Ovšem je také na zvážení, v jakých podmínkách většina těchto slepic přežívá (spíše než žije). Přestože v EU se už pracuje na omezení klecových chovů, pravda je, že většina slepic ve velkochovech stále nemá optimální životní podmínky – ostatně jako většina hospodářských zvířat.
Proč slepice pelichá?
Možná už jste také viděli smutnou fotku slepic z velkochovu, které jsou naprosto vypelichané. Pelichat ale občas mohou i slepice v domácím chovu. Pelichání neboli přepeřování slepic má několik důvodů. Přirozené přepeřování je běžným procesem, díky kterému peří plní svou funkci (ochrana kůže, termoregulace).
Slepice přepeřují průměrně jednou za rok. Přepeřování může být postupné, kdy slepice postupně ztrácí a nahrazuje pouze některá pera, nebo kompletní. Pokud se slepice přepeřuje celá najednou, je to velmi velký zásah do jejího organismu a protože se jedná o náročný proces, může slepice dočasně přestat snášet.
TIP: Pokud se vaše slepice přepeřuje, dbejte na to, aby měla zvýšený příjem bílkovin a minerálů.
Pelichání občas může být i nepřirozené a může za ním stát zvýšený stres, prudké výkyvy teplot nebo nekvalitní strava.
Ač se tak občas nezdá, slepice jsou velmi chytré
O slepicích by málokdo řekl, že jsou kdo ví jak inteligentní. Ve skutečnosti jejich inteligence dosahuje úrovně lidských batolat a některých primátů. Slepice umí rozeznat až 100 různých tváří. Umí se od sebe vzájemně učit a řešit komplexní problémy.
Rozumí příčinám a následkům a už od druhého dne svého života udrží v paměti existenci předmětů, které někdo odstraní z jejich dosahu.
Co znamená, když slepice kvoká?
Odpověď na tuto otázku není tak úplně jednoduchá, protože slepice se dorozumívají pomocí více než 30 různých zvuků, z nichž každý znamená něco jiného.
Stejně jako rodiče miminek, i pozorní chovatelé slepic dovedou u svých slepiček kolikrát jednotlivé typy kvokání rozeznávat a poznají tak, kdy se slepice svými zvuky svolávají „k obědu”, varují se před nebezpečím, svolávají svá kuřátka, nebo prostřednictvím vrnících zvuků „mluví” ke svým kuřátkům, když jsou ještě ve vejcích. (Kuřátka jim odpovídají pomocí pískání ve vysokých tónech).
Slepičí komunikace je velmi komplexní a zajímavé téma, a nedá se tak říct, co znamená to které konkrétní kvokání – to si musí chovatelé vypátrat sami.
Kvokání má i druhý význam než pouze popis zvuků, které slepice vydávají. Jedná se o sezení na vejcích. Slepice se v tomto období připravuje na to, že se stane matkou. Straní se ostatních a v některých případech pelichá. Toto kvokání obvykle trvá několik týdnů v roce a podobá se období březosti u savců. Pro majitele slepic to může být nepříjemné, protože slepice mnohem více omezuje přístup k neoplodněným vajíčkům.
Jsou slepice vegetariánky?
Navzdory přesvědčení, že se slepice živí pouze rostlinnou stravou, se jedná o všežravce. Možná tím respektují svého předka – oblíbeného T-Rexe a umí si tak moc dobře pochutnat i na hmyzu, ještěrkách a další živočišné stravě. To, že se jedná o všežravce, však neznamená, že bychom je měli krmit zbytky z kuchyně. Slepice jsou poměrně citlivá zvířata a kvalita jejich stravy se odráží v jejich zdraví i chuti vajec.
Slepice mají oproti lidem jednu spánkovou fázi navíc
Stejně jako většina živých tvorů, i slepice během spánku sní. Kromě spánkových fází, které mají i lidé, slepice mají ještě tzv. USWS fázi. Jedná se o spánek pouze jednou mozkovou hemisférou, zatímco ta druhá věnuje pozornost okolí. Doslova spí „s jedním okem otevřeným”, což slouží jako ochrana proti predátorům.
Slepice mají „ultrafialové vidění”
Většina zvířat má pouze omezené vnímání barev. To o slepicích ale rozhodně neplatí. Barvy vnímají lépe než lidé. Dokonce vnímají i ultrafialové světlo, což jim umožňuje dobrou orientaci potmě. Oči slepic mají 5 různých receptorů, které jim umožňují vidět skutečně dobře. Slepice využívá celé zorné pole o 300 stupních a jejich oko představuje 10 % váhy jejich hlavy.
Slepice jsou stvoření, která se nevyplatí podceňovat
Jak vidíte, přestože se slepice na první pohled netváří jako ta nejinteligentnější stvoření na světě, jedná se o velmi chytré a zajímavé tvory. Pokud jim věnujete svou péči a pozornost, odvděčí se vám chutnými vajíčky, spokojeností a dlouhým životem.
TIP na další článek:Fakta o vajíčkách
Zajímalo vás někdy, proč jsou některá vejce bílá a jiná hnědá? Barva se liší především podle druhy a genetiky slepice. Fakt o vajíčkách je ale tolik, že se na ně podíváme zase příště v samostatném článku.