Bojujete s rozbahněným povrchem ve výběhu pro koně? Nestabilní půda je pro koně naprosto nevhodná a může vést až k problémům jako jsou podlomy, ale navíc také znehodnocuje váš pozemek, popřípadě pronajatou parcelu. Jak si co nejlépe poradit s bahnitým výběhem a zajistit kvalitní podmínky pro vaše koně?
Na co všechno byste měli myslet?
Rozbahněný výběh pro koně představuje velké riziko
Obecná doporučení pro udržování výběhu pro koně
Rozbahněný výběh pro koně představuje velké riziko
Nestabilní terén není problémem pouze ve výběhu pro koně, ale také na jezdecké dráze. Obecně představuje pro tato majestátní zvířata obrovskou hrozbu hned z několika důvodů.
Poranění nohou
Koně se svou vysokou hmotností a celkovým rozložením těla potřebují pro svůj pohyb bezpečné podloží, které zabrání podklouznutí či zakopnutí. Stačí opravdu málo a pohybový aparát koně může být nenávratně poškozen.
Jedná se také o natažené vazy nebo šlachy. Příliš tvrdý a nesourodý povrch (například zamrzlé hroudy bláta) vede k výraznému nepohodlí pro koně, kteří mohou trpět bolestmi kloubů a záněty.
Infekční onemocnění
Rozbahněný terén je doslova rájem pro otravný hmyz, zejména pak pro komáry, kteří mezi domácími a hospodářskými zvířaty přenáší hromadu nemocí. Stojatá voda je semeništěm různých larev a vajíček, ze kterých se později mohou vyklubat nepříjemní škůdci.
Proto je velmi důležité udržovat výběh pro koně v suchu a čistotě, abyste rozmnožování otravného hmyzu zabránili. Většinou se také bahno smíchá s trusem koní, a to v důsledku vede k rozmnožování bakterií a plísní.
Nepřístupný terén
I majitel pocítí nepříjemné podmínky ve výběhu pro koně. Při běžném úklidu bude práce namáhavější a nejspíš také budete muset častěji měnit pitnou vodu a seno v krmelišti.
Příprava výběhu pro koně
Pro zajištění pevného povrchu ve výběhu pro koně je důležité nepodceňovat přípravu. Pomocí bagru je nutné povrch upravit se sklonem 1-2% a odstranit kus zeminy. Díky mírnému svahu bude voda odtékat pryč z povrchu a sníží se riziko vzniku kaluží.
Na odhalenou hlínu je vhodné položit geotextilii, která zabrání zatlačování sypkého štěrku do zeminy. Zhutněný štěrk (drtivo) je vhodné nasypat na geotextilii v šířce 15-20 cm. Na takto připravené podloží je nutné položit pochozí vrstvu, která je vhodná pro koňská kopyta a nebude zdravotní hrozbou pro pohybové ústrojí koní.
Suchý výběh pro koně
Z výše popsaných bodů je nejspíš dostatečně jasné, proč je důležité mít svého koně kde ustájit i za deštivých a pochmurných dnů. Váš kůň bude nejspíš chtít běžet do ohrady za zelenou trávou, ovšem při zanedbání všech preventivních opatření vám na rozbahněné půdě poroste maximálně plevel, určitě se však nezazelená.
Pojďme se tedy podívat, jak udržet výběh pro koně v suchu a čistotě a předejít tak jeho rozšlapání a zatopení stojatou vodou.
Stájové rohože
Jedná se o velmi oblíbený způsob, jak udržovat výběh pro koně v čistotě. Díky kvalitním materiálům je vysoce odolný i přes každodenní zátěž. Není určen pouze k položení na podlahu ve výběhu pro koně, ale je možné jím obložit také stěny, což může předcházet poranění zvířete.
Reliéfní povrch stájové rohože umožňuje odtékat vodě pryč z povrchu a tím pádem udržuje výběh hygienicky čistý. Jejich měkký zevnějšek mají v oblibě také koně, kteří nemusejí příliš namáhat kopyta a pohybové ústrojí. Udržujte své koně v teple a suchu a využijte nabídku našich kusových stájových rohoží, které můžete také snadno přemisťovat.
Štěpka
Dřevní štěpka se může na první pohled zdát jako esteticky hezké řešení, ovšem po čase poznáte také nevýhody tohoto povrchového materiálu. Dřevo nasává moč, a proto začne stále více zapáchat. Jakožto přírodní materiál nevydrží věčně a je nutné ji čas od času doplňovat, jelikož s každou hromádkou kobylinců je nutné sebrat také trochu štěpky a vyvézt na hnojiště.
V případě, že máte zahradu, les či velký pozemek s křovím, není pro vás žádný problém pořídit si tzv. štěpkovače, které odpad v podobě větví rozdrtí na štěpku. Ta se následně sype ve 30 cm vrstvě a není zcela vhodná do míst, kde se budou koně příliš zdržovat. Vysypte ji proto například ke vchodové brance či krmelišti.
Plastová zatravňovací dlažba
Zatravňovací dlažba je velmi chytré řešení v případě, že chcete výběh udržovat opravdu čistý a suchý. Díky velkým okům voda (včetně koňské moči) bez problémů proteče a nezdržuje se na povrchu. To samé platí v případě odklízení kobylinců, které snadno shrabete a odklidíte.
Na druhou stranu jde o nepřirozený povrch, na který si koně neradi lehají a běhají po něm. Proto je skvělé dát plastové zatravňovací dlaždice do míst, který slouží pouze pro stání, tzn. kolem krmeliště či nádrže s pitnou vodou.
V chladném zimních období je povrch namrzlý, a i chůze po něm je životu nebezpečná. Je vhodné jej zasypat pískem či senem a vytvořit tak o poznání pohodlnější terén. Zatravňovací dlažbu je možné rozebrat a v případě potřeby přemístit.
Zátěžové koberce
Cenově velmi přijatelné řešení, jak udržet suchý a čistý výběh pro koně. Zátěžové koberce je možné sehnat také „zadarmo“ od známých, a i nepěkné kusy využít jako podlahu. Nezapomeňte však zátěžák připevnit k zemi kotvícím systémem, aby nehrozilo zakopnutí koně o nevyrovnaný koberec.
Lze jej poměrně snadno čistit, i když to půjde v porovnání s výše uvedenými způsoby o poznání hůř. Koňský trus můžete posbírat lopatou a moč čas od času vystříkat vysokotlakým čističem. Hrozí však, že v tkanině budou ulpívat nečistoty a postupem času může dojít ke vzniku plísní a bakterií.
Štěrk a písek
Klasické a roky prověřené řešení, ovšem i to si žádá kus práce na jeho údržbu. Štěrkové podloží je ideální pro zpevnění povrchu a vytvoření drenážní vrstvy, kterou bude moct voda snadno odtékat. Na hrubý štěrk vysypte ještě vrstvu jemnějšího a ten poté pokryjte silnější vrstvou písku.
Koně doslova milují válení se v písku a běhání po lehce měkkém povrchu. Při odklízení koňského trusu je však potřeba odebrat také vrstvu písku a průběžně ho tak dosypávat. Při dlouhodobém lijáku však písek nezajistí dostatečně suchý povrch pro vaše zvířata.
Obecná doporučení pro udržování výběhu pro koně
Koně, jakožto divoká zvířata s nespoutanou duší budou vyhledávat travnaté plochy, proto opatřete výběh dostatečně vysokou ohradou, která je udrží tam, kde mají být. Zároveň můžete ohradníky využít v případě zavodnění určité plochy výběhu a ohraničit jimi území, které bude pro vaše koně prozatímní „no-go“ zónou.
Výběh pro koně opatřete také místem, kde se budou moci schovat v případě únavných veder či silných větrů. Vodu ze střechy svádějte pomocí okapů, nejlépe do nádoby pro zalévání rostlin dešťovkou nebo přímo do napáječky pro koně.
Nezapomeňte také zajistit koním dostatek zábavy v případě, že budou ve stáji či boxu trávit většinu času (například během deštivého či mrazivého počasí). Koně se často nudou uchylují k okusování dřevěných konstrukcí, a proto připravte menší kusy dřeva, které sníží riziko vzniku zažívacích potíží. Zabaví je také velký gumový míč a nejlépe si užijí ve stádu s více koňmi vzájemnou hrou.
Většina řešení, jak zajistit výběh pro koně stabilní i v nepříznivém počasí je vhodná i pro majitele koní, kteří jsou ustájeni v pronajatém výběhu. Skvělé jsou například stájové rohože i zatravňovací dlažba. Co se týká písečného a štěpkového povrchu, jde o řešení, které je spíše dlouhodobé a v případě pronajaté stáje bude jeho „demontáž“ mnohem složitější, v porovnání s praktickými gumovými bloky nebo rolemi rohoží. Před samotnou přípravou výběhu pro koně zvažte všechny faktory, které ovlivní výslednou podobu (cenové možnosti, provizorní či trvalé řešení problému, velikost výběhu…).