I pro skot, ovce a koně je pitný režim důležitý po celý rok
Pitný režim je pro zvířata stejně důležitý jako pro lidi. To platí v létě stejně jako v zimě. Oproti nám toho ale hospodářská zvířata vypijí podstatně více.
Ovce vypije kolem 5 litrů denně.
Kůň za běžných okolností vypije přibližně 20 litrů denně. Dospělý kůň v tréninku může vypít až 60 litrů.
Suchostojná kráva vypije kolem 40 až 50 litrů denně. Produktivní dojnice může vypít až 180 litrů denně.
Stejně jako u lidí se samozřejmě konkrétní čísla liší nejen kus od kusu, ale také podle počasí i množství pohybu, které zvíře má. V každém případě však platí, že by zvířata měla mít vodu vždy dostupnou.
V létě chovatelé většinou nemají problém udržovat na pastvě či ve stájích dostatek vody. V zimních měsících ale může snadno dojít k zamrznutí vodního zdroje. Proto je důležité vybrat napáječku, která zvířatům dopřeje přístup k vodě i v extrémnějších podmínkách.
Pozor na teplotu vody
Kromě množství dostupné vody je důležitá i její teplota. V zimních měsících by měla mít voda kolem 3-5 °C, lepší je však ještě o pár stupňů teplejší. Pokud tak zvířatům nechcete několikrát denně vodu tahat v kýblech z domova, je ideální vybrat nezámrznou nebo vyhřívanou napáječku, která pitnou vodu udržuje v optimální teplotě.
Jak vybrat míčovou napáječku
Na co se při výběru napáječky zaměřit?
Velikost a počet zvířat
Míčové napáječky jsou obvykle jednomíčové nebo dvoumíčové. Hlavním rozdílem mezi oběma typy je množství zvířat, které napojí.
Výběr optimální napáječky by se měl odvíjet vždy od množství i druhu zvířat, pro které míčovou napáječku vybíráte.
Například naše nejmenší jednomíčová napáječka UNO s objemem 40 litrů napojí až 15 zvířat a je vhodná pro větší zvířata (koně, skot) i pro menší (ovce, kozy). Menším zvířatům je však potřeba během instalace snížit výšku míče (plováku), aby na něj pohodlně dosáhly.
Jako většina ostatních nezámrzných míčových napáječek si poradí bez elektrické přípojky a nahřívání. Voda si udržuje stabilní teplotu v rozmezí od 3-5 stupňů (v létě 12-15 °C) díky přitékající vodě.
Zajímavým zástupcem v kategorii dvoumíčových napáječek je thermo napáječka LaBuvette, která napojí až 30 kusů velkého skotu.
Odolnost proti mrazu
Další důležitý faktor při výběru je teplota, do které je napáječka odolná proti nízkým teplotám. Například napáječka UNO odolá teplotám až do -40 °C, ale například v napáječce ISOBAC může voda zamrznout už při -15 °C.
Instalace a údržba
Před koupí míčové napáječky se ujistěte, že máte na pastvě dostatečně velký zpevněný vodorovný povrch, do kterého můžete napáječku instalovat. Voda by měla do napáječky proudit vždy z nezámrzné hloubky (která je 80 cm až 1 metr pod zemí). Právě instalace přívodu vody je nejcitlivější bod instalace, při kterém může dojít k chybě, která vede k následnému zamrznutí. Proto před instalací vždy důkladně prostudujte návod.
Vyhřívané napáječky
Pokud nechcete instalovat míčovou napáječku, druhou možností jsou vyhřívané napáječky. Oproti míčovým napáječkám se vyhřívané napáječky mohou snadněji instalovat. Přidělat ji můžete například na zeď s potrubím, některé napáječky ale stačí přidělat na betonový podstavec (například vyhřívaná napáječka od značky ISOBAC, která je vhodná pro 2 větší zvířata).
Pro provoz (většiny) vyhřívaných napáječek budete potřebovat transformátor, který slouží k přeměně napětí (z 230 V na 24 V) – vždy je tak důležité vybrat transformátor se správně zvoleným výkonem (W). Naopak výhodou je termostat, který vyhřívání napájčky vypne nebo zapne při překročení nastavené hodnoty. Napáječky je samozřejmě možné používat i bez termostatu (na podzim ji zapnete a na jaře vypnete). Termostat však šetří velké množství energie.
Při výběru vyhřívané napáječky je potřeba zvážit stejné faktory jako u míčové napáječky – to znamená množství a velikost zvířat i možnosti prostoru, do kterého budete napáječku instalovat.
Vyberte si vyhřívanou nebo míčovou napáječku ještě dnes a ušetřete si spoustu práce s nekonečným taháním kýblů čerstvé vody.