Líhnutí pod kvočnou nebo v líhni?
Pokud patříte k začínajícím chovatelům slepic, jedna z prvních otázek, které si možná před prvním líhnutím kladete je, jestli použít líheň nebo nechat vajíčka líhnout pod kvočnou. Líhnutí pod kvočnou je samozřejmě přirozenější a je optimální jak pro kvočnu tak prozatím nevylíhnutá kuřátka. Ovšem ne vždy je to možné.
Pokud s chovem slepic začínáte opravdu od nuly, a to tak, že jste si koupili násadová vejce a chcete je líhnout v líhni nebo prostě nemáte kvočnu, která by je mohla za 3 týdny vysedět, bude se muset kuřátko vylíhnout v líhni.
Co potřebujete vědět ať už si zvolíte kvočnu nebo líheň?
Líhnutí kuřat pod kvočnou
Pro líhnutí kuřat pod kvočnou potřebujete mít mezi slepicemi kvočnu a násadové vejce.
Jak poznáte, jestli na dvorku kvočnu máte? Poměrně snadno. Slepička, kterou přepadly mateřské instinkty a touha po vlastním kuřátku je oproti ostatním slepicím jiná.
- Kvočna je oproti ostatním slepicím neklidná.
- Běhá po dvorku sem a tam, motá se pod nohy, snaží se upoutat kohouta a celkově působí zmateně.
- Pořád dokolečka si načechrává peří.
- Vydává kvokavé zvuky, které se už na první poslech liší od všech ostatních, které jste od slepic doposud slyšeli.
Pokud pod kvočnu dáte vejce, musíte se postarat o její životní potřeby. Taková kvočna s oplozeným vajíčkem toho příliš nepotřebuje. Většinou jen kousek místa a svá vejce, na kterých může v klidu a spokojeně sedět. Jenže taková slípka se od svých vajíček ani nehne.
To znamená, že jí musíte připravit misku s vodou a krmení. Pokud by neměla tyto věci v dosahu, byla by v extrémním případě schopná pro svá mláďata i vyhladovět. Pokud chcete pro svou kvočnu udělat skutečné maximum, pokuste se jí najít takové místo, na kterém ji nebude zbytek hejna rušit a obtěžovat.
Jak dlouho sedí slepice na vejcích?
Doba líhnutí vajec pod kvočnou je 21 dní. Kvočně se při sezení na vejcích zvyšuje tělesná teplota, díky které může vajíčka zahřívat na 33 až 39 °C. To samozřejmě platí pro slepičí vajíčka. Pokud byste pod svou kvočnu dali např. kachní vejce, doba líhnutí se pod slepicí prodlouží na 28 dní.
Co je potřeba udělat po vylíhnutí kuřat?
- Slepice se o kuřátka postará sama. Vy musíte zařídit jen:
- prostorný a čistý výběh,
- dostatek vhodného krmiva pro drůbež,
- a samozřejmě pitnou vodu.
Při samotném líhnutí i po vylíhnutí kuřat je samozřejmě velmi důležité udržovat ve výběhu a kolem hnízda čistotu, s tím vám pomohou i dezinfekční prostředky pro chov drůbeže.
Líhnutí kuřat v líhni
Pokud chcete přirozený proces: kohout – slepice – vejce – kuře obejít, máte ještě druhou možnost, kterou je líhnutí vajec v líhni.
Líheň vejcím zajišťuje správné podmínky pro vývoj kuřátka, který není závislý na vnějších podmínkách. Přesto je nejlepší líhnout kuřátka na jaře, kdy mají venku ideální podmínky pro rozvoj.
Jak vložit násadová vejce do líhně?
Oplodněná vejce se do otočného roštu líhně vkládají špičatou stranou směrem dolů.
Správná teplota a vlhkost v líhni
Pokud nemáte plně automatickou líheň, bude líhnutí v líhni vyžadovat podstatně více pozornosti. Vejce totiž musí mít pro svůj vývoj optimální teplotu, , která se odvíjí od fáze líhnutí, měla by se ale pohybovat okolo 37,7°C.
A jak je to s vlhkostí? Stejně jako teplota i ta se odvíjí od fáze líhnutí. Na začátku potřebují vajíčka vlhkost v rozmezí 55 až 65 %, ke konci pak 70 až 80 %. Při špatné vlhkosti mohou být skořápky příliš tvrdé, což vede k problémům při samotném líhnutí.
Automatická líheň si vlhkost koriguje sama, v opačném případě ji můžete zvyšovat naléváním vody do speciálních kanálků ve spodní části líhně. Z nich se voda následně odpařuje a vytváří budoucím kuřátkům ideální podmínky.
Otáčení kuřat v líhni
V líhni, která není plně automatická, je potřeba vajíčka v pravidelných termínech otáčet. Vejce by se měla v líhni otáčet dvakrát denně – ráno a večer a to od třetího dne líhnutí. Otáčením vajec v líhni podporuje správný vývoj embrya.
Nejčastější problémy při líhnutí
Jaké problémy mohou při líhnutí nastat?
Nevhodné podmínky mohou vést k neúspěchu nebo pozdějším problémům
K nejčastějším problémům při líhnutí patří právě špatně nastavená líheň. Příliš nízká nebo naopak vysoká teplota může vést k neúspěšnému líhnutí nebo dokonce i k pozdějším vývojovým problémům u kuřat.
Dalším problémem, který může nastat především v domácí líhni je nedostatečná ventilace líhni. Pokud v líhni není dostatečné odvětrání, může docházet k hromadění plynů, které embrya poškodí.
Infekce a nemoci
Stejně jako ostatní mláďata ve vývoji, i kuřata jsou velmi náchylná na infekce a nemoci. Ať už se líhnou v líhni nebo pod kvočnou důležité je dbát na perfektní čistotu jejich prostředí.
Hlavně se toho nebojte!
Líhnutí kuřátek je (nejen) pro začínající chovatele jedním z nejkrásnějších okamžiků chovu. Nebojte se do toho pustit, ať s kvočnou nebo bez! U nás v Ketrisu vám rádi poradíme a pomůžeme se vším, co pro odchov vlastních kuřátek potřebujete a to jak online tak v našich prodejnách!