Komplexní strava pro odstávče – bez čeho se mláďata po odstavu neobejdou?
Ať už mluvíme o hříbatech, telatech nebo domácích mazlíčcích jako jsou štěňata, koťata nebo zakrslí králíci, odstav je pro ně kritické období. Právě po odstavu jsou mláďata nejnáchylnější k rozvoji onemocnění a rozvoji vývojových poruch.
Samozřejmě, každé mládě je ohrožené trochu jinak – a každé mládě vyžaduje pro správný rozvoj jiné složení stravy.
Výživa odstavených koťat a štěňat
Krmení malých domácích mazlíčků po odstavu je poměrně snadné. Nemusíte „objevovat kolo”, stačí sáhnout po kvalitním krmivu pro štěňata nebo koťata.
Krmivo pro domácí mazlíčky se často dělí přímo podle věku. Jiné je vhodné pro mláďátka po odstavu, jiné pro aktivní dospělé mazlíčky a krmivem s odlišným složením budete krmit naopak seniory.
U krmiva pro koťata je důležité vybírat složení stravy také podle jejich životního stylu.
- Je váš mazlíček kastrovaný?
- Válí se celý den na gauči?
- Nebo máte naopak venkovní šelmu, kterou granulemi jen přikrmujete?
- Zvlášť u koček může hrát důležitou roli i zdravotní stav (problémy s močovými cestami).
U štěňat budete volit podle cílové váhy konkrétního plemena.
Doplňky stravy proti stresu i pro správný vývoj kostí
Další věc, na kterou je důležité u koček myslet je, že se jedná o zvířata velmi náchylná ke stresu a často špatně snáší jakékoliv změny. Pokud stěhujete nábytek (nebo dokonce celou domácnost), čekáte miminko nebo se například stěhujete do jedné domácnosti s partnerem, může jít i pro kočičí puberťáky o náročnou životní situaci. V takovém doporučujeme sáhnout po šantě kočičí nebo po CBD kapkách, které jim od stresu uleví.
Zajímavým doplňkem stravy (nejen) pro mláďata domácích i hospodářských zvířat jsou pivovarské kvasnice, které pozitivně ovlivňují správný růst a vývoj zvířat. K tomu obsahují vysoké množství aminokyselin, zlepšují trávení vlákniny a mají pozitivní vliv na kvalitu srsti, kůže, drápků i kopyt.
Jedná se tak o optimální doplněk stravy pro všechna mláďata. Skvěle jím můžete doplnit mimo jiné i krmivo pro králíky, ale je velmi vhodné i jako doplněk krmiva pro kuřata, telata a další hospodářská zvířata.
Odstav hospodářských zvířat
Hospodářská zvířata po odstavu vyžadují podobnou péči jako domácí mazlíčci. Oproti těm jsou (obvykle) o něco náročnější. Například hříbata a telata jsou sice poměrně malá, ale o to intenzivnější je jejich růst a s ním i spotřeba krmiva.
Pojďme si to ukázat na příkladu malého hříběte. Podle knihy Krmení koní: Kompletní výživové požadavky potřebuje odstavené hříbě (s cílovou váhou kolem 500 kg) denně přijmout 16,5 Mcal a 676 gramů bílkovin. To je stejná spotřeba kalorií jako u dospělého koně.
U hříbat (podobně jako u telat) je ideální začít s dokrmem ještě před odstavem. U hříbat dochází k odstavu kolem 3. měsíce života, s dokrmováním je optimální začít s několikatýdenním předstihem.
Hříbě dokrmujte stejným krmivem, které bude dostávat po odstavení. Tím zamezíte problémům s nechutenstvím a negativní vývojovou křivkou vlivem nedostatečného přísunu energie. V tomto období je mimo píce a kvalitního sena vhodné například Müsli pro koně St.Hippolyt Fohlengold, které pokrývá veškeré specifické potřeby a hříbě posiluje pro náročné období odstavu i v nepříznivých podmínkách častých transportů nebo nepříznivého počasí.
Podobně je na tom v období odstavu i výživa telat. Opět platí, že potřebují dostatečný příjem energie, vitamínů a potřebných živin, jinak může docházet ke zpomalení růstu a vývojovým deformacím. Návod na dokrmování telat si můžete přečíst v článku Jak se starat o telata.
Krmení kuřat a dalších drůbežích mláďat
Chov slepic a další drůbeže je poslední dobou čím dál tím populárnější. Není divu. Co může být chutnějšího než čerstvá domácí vajíčka? Vše o krmení slepic jsme už napsali v samostatném článku.
U mláďat drůbeže platí v podstatě to samé, co u ostatních. I kuřátka vyžadují dostatek živin, které jim umožní vyrůst ve zdravé dospělé jedince. Pokud váháte, čím kuřata krmit, od 5. do 20. týdne doporučujeme Granule kuře MIDI, která obsahují vyvážené množství živin a vitamínů pro správný rozvoj slepičího organismu pro maximální snášku a užitkovost v dospělosti.