Proč koně vůbec stříhat?
Stříhání se v minulosti týkalo především koní v intenzivním tréninku. Dnes se často stříhají i koně, kteří mají trochu volnější režim. Hlavním důvodem je větší pohodlí pro koně, který se může pod hustou srstí v době intenzivní zátěže nepříjemně potit. Kůň se pod hustou srstí potí poměrně rychle i při nenáročných činnostech. Schnutí pak může zabrat klidně i hodiny a nejde o nic příjemného.
Koně se stříhají nejčastěji v zimě právě z důvodu, že jim v tomto období roste velmi hustá a teplá srst, ale v případě velmi intenzivní zátěže je vhodné o srst pečovat během celého roku i kvůli možnému přehřátí organismu. Stříhání koní však není povinností (na rozdíl od stříhání ovcí) a ve výsledku záleží jen na vás, jestli se rozhodnete, že je letní (či zimní) střih pro vašeho koně vhodný.
Stříhání koní na letní sezónu – u kterých koní je vhodné zvážit stříhání během teplých měsíců?
Zdraví a mladí koně v plné síle, na které je nakládaná vysoká tréninková nebo pracovní zátěž, se obvykle stříhají v zimě. Zimní stříhání ale nemusí vyhovovat starším koním v horší kondici. Pro ty teplá zimní srst představuje důležitou izolační vrstvu, bez které mohou mít v zimě potíže s termoregulací.
Takovým koním můžete prospět naopak stříháním na jaře nebo v létě. Zvlášť pokud má starší nebo nemocný kůň problém s přelínáním ze zimní na letní srst, ostříhání pro něj představuje obrovskou úlevu.
Letním sestřihem pomůžete i sportovním koním, pro které může být ve zvýšené námaze nepříjemná i krátká letní srst.
Pokud koně stříháte v létě na krátko, nezapomeňte na ochranu před sluncem. Krátce ostříhaný kůň se může spálit stejně snadno jako člověk. Proto je vhodné v takovém případě používat síťovanou deku na ochranu před hmyzem i slunkem.
Příprava koně na první stříhání
Pokud plánujete svého koně stříhat poprvé, měli byste se do přípravy pustit s předstihem. Koně totiž musíte připravit nejen fyzicky, ale také psychicky.
Psychická příprava koně na stříhání
Jak dobře víte, koně jsou citlivá zvířata a stříhání jim může být nepříjemné už jen samotným zvukem strojku.
Doporučujeme proto už několik dní nebo týdnů předem kolem koně strojek postupně zapínat. Pokud mu nevadí zvuk z větší dálky, postupně se přibližujte a se strojkem se pohybujte přímo kolem něj. Zvykejte koně na zvuk i vibrace strojku, aby ho při samotném stříhání nic nepřekvapilo.
Příprava srsti
Na stříhání je nutné připravit i koňskou srst. Ta musí být perfektně čistá. Nesmí v ní bých prach, pot, bahno a další nečistoty. Nejen, že takové nečistoty poškozují nože strojku, ale také celý proces stříhání protahují a koni působí ještě větší nepohodlí. Pro dokonale čistou srst můžete použít lesky a rozčesávače, které čištění usnadní i zefektivní.
Zkontrolujte strojek a nebojte se manuálu – ušetříte trápení koně i sebe
U strojků na stříhání koní platí víc než u jakéhokoliv jiného zařízení – přečtěte si manuál. Ušetříte trápení sebe a koně. Na strojku je totiž důležité nastavit správný přítlak, díky kterému půjde stříhání mnohem snáz.
Před samotným stříháním nezapomeňte strojek namazat. Mazání a čištění strojku pak budete opakovat i v průběhu samotného stříhání.
Jak při stříhání koně postupovat
Koně strojkem stříháme proti směru růstu chlupů. Na některých místech (hlavně na citlivějších partiích) je důležité kůži natáhnout, aby nedošlo k poranění koně. Během stříhání je také potřeba pravidelně kontrolovat strojek, zbavovat ho chlupů a mazat.
Připravte se na to, že budete mít chlupy úplně všude.
Stříhání pohodového koně může trvat až tři hodiny. Pokud už předem tušíte, že se vašemu koni stříhání líbit nebude, vyhraďte si na jeho ostříhání alespoň půl dne. A přizvěte ideálně i pomocníka, který vám bude při stříhání nervózního koně asistovat.