Proč (a kdy) jsou pro drůbež doplňky stravy nezbytné
Doplňky stravy v první řadě zvyšují užitkovost slepic. To znamená, že kladou více vajíček ve vyšší kvalitě. Domácí vajíčka od správně krmených slepic obsahují například mastné kyseliny Omega-3. Právě ty jsou v lidské stravě v posledních desetiletích poměrně nedostatkové právě protože kvalita vajíček z velkochovů se s těmi domácími prostě nedá srovnávat.
Kvalita drůbežích produktů však není jediným důvodem, proč slepicím poskytovat kvalitní stravu s dostatkem vitamínů a minerálů.
Nedostatek vitamínů a minerálů může vést ke křivici i dalším onemocněním
Pokud slepicím ve stravě důležité látky chybí, může u nich docházet také k různým poruchám a nemocím drůbeže. Mezi nejčastější patří oklovávání a kanibalismus, nebo rachitida (neboli křivice, což je onemocnění kostí), která je nejčastějším důsledkem nedostatku , fosforu, vápníku a vitamínu D.
Problémy s nedostatkem minerálů a vitamínů nejčastěji trpí slepice krmené pouze zbytky z kuchyně, ale mohou potkat i drůbež s kvalitní stravou.
Jaké vitamíny a minerály pro slepice zařadit a jak poznat jejich deficit a proč nepodceňovat ani minerály?
Minerály jsou pro drůbež zásadní součástí jídelníčku, která má vliv na jejich zdraví i kvalitu vajec. Jedná se především o:
- Fosfor, díky němu mají vajíčka pevnou skořápku a chrání drůbež před křivicí.
- Zinek pro kvalitní a zdravé opeření.
- Vápník. Ten by měly slepice konzumovat denně, je naprosto nezbytným minerálem. Chrání slepice před onemocněním, posiluje vaječnou skořápku a pokud chcete kuřátka od slepice s nedostatkem vápníku, pravděpodobně se nedočkáte.
Důležité jsou samozřejmě také vitamíny. Jaké vitamíny pro slepice zařadit?
- Naprosto zásadní jsou vitamíny A a D, které mají vliv na množství a kvalitu nakladených vajec, i na celkovou vitalitu drůbeže.
- Vitamín B2 (ribofalin) je důležitý především pro růst kuřic, nedostatek (opět) vede k malé snůšce a nekvalitním vajíčkům
- Kyselina listová má podobné účinky, její nedostatek často stojí za pelicháním slepic.
- Slepice s nedostatkem biotinu trpí na problémy s očima, pařátky a zobákem.
V článku Vše o krmení slepic se dozvíte, jaké krmivo je pro drůbež nejvhodnější a zjistíte, jak jim namíchat směs, která obsahuje maximum živin.
Jaké doplňky pro drůbež vybrat?
Vitamínů a minerálů pro drůbež je na trhu poměrně velké množství. Ne všechny jsou však dostatečně kvalitní.
Pokud si z nabídky nemůžete vybrat, máme pro vás doporučení na nejzásadnější doplňky stravy, které by neměli chybět nikomu, komu záleží jak na zdraví slepiček, tak na kvalitě jejich vajíček.
1. Mikros Nosnice s vitamíny 1kg je komplexní doplněk s vitamíny a minerály, který zvyšuje celkovou užitkovost nosnic.
2. Mikros mletý vápenec 5 kg slouží pro doplnění vápníku, důležitý je pro správný růst kostí a stavbu těla, ale má vliv i na pevnost skořápky snášených vajec.
3. ACIDOMID D působí preventivně proti bakteriím a plísním. Podporuje správnou funkci zažívání a trávení.
4. KARNIVIT D má pozitivní vliv na tělesnou kondici drůbeže a je vhodnou podporou pro posílení imunity i rozmnožování.
5. Bílkovinný koncentrát Nosnice Hobby 5kg je vhodný pro zvýšení celkové užitkovosti.
6. Pivovarské kvasnice obsahují biotin a mají opravdu velký výčet benefitů: zlepšení reprodukce, zlepšení imunity, zlepšení celkové kondice, zlepšení růstu, zlepšení vitality, kvality peří i kůže, podpora snášky i zmasilosti.
7. Rybí moučka – podpora snášky i zmasilosti zvířat, pomáhá také proti oklovávání drůbeže.
Spokojená drůbež se vším, co pro svůj život potřebuje, se vám odvděčí skutečně bohatou snůškou a lahodnými vajíčky, které jsou plné látek prospěšných pro lidský organismu.