Proč uvažovat o jezdeckém kroužku aneb Benefity, které dětem jízda na koni přináší
Jezdectví má podobné benefity jako ostatní sportovní aktivity, ale dětem přináší i něco navíc. Začněme u tradičních výhod. Jednou z nich je pravidelný pohyb.
Většina dětí v dnešní době tráví spoustu času na židli nebo na gauči. Přitom dnes najdeme stovky studií, které se věnují škodlivosti dlouhého sezení.
U dětí, které tráví dlouhé hodiny v lavicích a volný čas tráví na telefonu, jsou negativní dopady ještě o něco horší. Pokud v sobě už od malička pěstují pevnější návyk na displej a gauč než na pohyb, v dospělosti budou mít ke změně mnohem složitější cestu.
Jízda na koni, podobně jako ostatní sporty, vede k pozitivním návyků, ale také k posílení všech svalových skupin a správnému držení těla. Děti „od koní” tráví spoustu času na čerstvém vzduchu a budují si cit pro rovnováhu.
Pohyb, empatie, sebevědomí i terapeutické účinky dělají z jezdectví opravdu výjimečnou aktivitu (nejen) pro děti
Jezdectví však není jen o pohybu. Děti tráví svůj čas v přítomnosti zvířat, o která se musí starat. Kromě jízdy se učí zodpovědnosti a péči o živého tvora.
Jízda na koni v dětech buduje empatii, ale také zdravé sebevědomí, protože koně potřebují pevné vedení. Přítomnost koní v životě dětí má i ozdravné účinky. Koně se používají v rámci tak zvané hiporehabilitace. Nejčastěji se můžeme setkat s hipoterapií, která pomáhá lidem a dětem se sníženou hybností, ale využívá se také jako součást psychologické a psychiatrické léčby, což může být velmi prospěšné například pro děti s ADHD nebo poruchou autistického spektra.
Kdy je ten pravý čas posadit děti poprvé na koně?
Jako u všech sportů a aktivit, i u koní je ten ideální věk, kdy začít, velmi individuální. Chovatelé koní své děti často seznamují s koňským hřbetem už od okamžiku, kdy se umí samy posadit a na koni se zvládnou udržet. To znamená klidně už od 2-3 let.
Jezdecké kroužky obvykle přijímají děti od 8 let. Některé kroužky umožňují účast i mladších dětí, zpravidla však pouze za přítomnosti rodiče.
Jezdecká výbava pro děti
Jezdecká výbava není nejlevnější záležitost (ostatně jako cokoliv kolem koní). U malých dětí, které rostou jak z vody a k tomu je může zájem o vysněného koníčka přejít rychleji než jarní přeháňka, je nákup o to ošemetnější.
Na některých kroužcích si můžete výbavu do začátku půjčit, pokud však děti jízda baví a zdá se, že to jen tak nepřejde, dlouho se bez vlastního jezdeckého vybavení neobejde.
Co budete do začátku potřebovat?
- Jezdecké boty (perka),
- chapsy pro ochranu lýtek,
- přilbu,
- bičík,
- vestu,
- pochoutky pro koně.
Perka
Základem výbavy pro děti i dospělé jsou perka neboli jezdecké boty. Pro děti doporučujeme klasická kožená perka Covalliero s protiskluzovou podrážkou a snadným nazouváním. Pro větší děti i dospělé jsou zajímavou volbou také elegantní Covalliero MONACO.
Chapsy
Dále se určitě neobejdete bez chapsů, které chrání lýtka a holeně před odřením a nárazy. Pro děti jsou ideální Minichaps Covalliero Lilli v černé nebo růžové variantě, nebo dětské Minichaps Covalliero Classic Stretch
Přilba
Přilba je základní ochranná pomůcka, bez které žádný zodpovědný trenér dítě na koně nepustí. Přilba by měla mít certifikaci. U dětí je rozhodně výhodou nastavitelná velikost a ventilace. Z naší nabídky doporučujeme sáhnout po přilbách Covalliero BEAUTY nebo CASCO Choice.
Bičík
Pro budoucí závodníky a parkouristy je nezbytnou součástí výbavy také bičík. Pro začátečníky je ideální volba 65centimetrový skokový bičík s plácačkou nebo jezdecký bičík FLECK.
Vesta
Stejně jako přilba i vesta je základní bezpečnostní pomůckou, bez které se začínající jezdec rozhodně neobejde. Měla by splňovat bezpečnostní standard Beta Level3 a EN 13258 Level3.
Důležitá je také správná velikost, pohodlí a flexibilnost, aby dítě při jízdě neomezovala. Skvělou volbou je jezdecká vesta ProtectoFlex, která splňuje veškeré standardy při zachování maximálního pohodlí.
Oblečení a pochoutky
Další součástí výbavy je také jezdecké oblečení, jako jsou kalhoty, nepromokavé bundy a další kousky, které neomezují v pohybu. Při tréninku se neobejdete ani bez pochoutek, jako jsou sušená jablíčka či mrkve.
Teď už víte, co vše jízda na koni obnáší i co všechno budete dětem potřebovat pořídit. Jak ale vybrat kroužek, kde budete mít jistotu, že je o vaše potomky dobře postaráno?
Balíčky jezdecké výbavy pro děti vám výběr a nákup usnadní
Projít celou nabídkou jezdecké výbavy a vybrat pro vaše děti kompletní výbavu je časově náročné a ne všichni rodiče k tomu mají dostatek znalostí. Proto jsme sestavili několik produktových balíčků jezdeckých potřeb pro ty nejmenší, ve kterých získáte vše jednoduše a na jednom místě.
Jednotlivé sady produktů se od sebe liší především vizuálním stylem výbavy. U všech produktů můžete vybírat velikost na míru vašim dětem. Potřebnou ochranu a výbavu nabízejí všechny sady na stejné úrovni.
Jak vybrat jezdecký kroužek nebo tábor pro děti?
U jezdectví je výběr správného kurzu rozhodně důležitý. Na rozdíl od jiných aktivit přece jen pracují s 250+ kg živé hmoty, která má navíc vlastní rozum.
Proto se určitě nevyplatí koukat na cenu. Místo toho vybírejte podle toho, kolik dětí na kroužku je a zde určitě platí, čím méně dětí, tím kvalitnější kurz.
Instruktor by měl mít na každé dítě dostatek času. Ideální je, pokud mají všechny děti vlastního koně. Pokud jedno dítě jezdí a ostatní na něj jen koukají, moc se toho nenaučí.
Dále byste se měli zajímat o to, co se na kurzu učí. Jde jen o samotné jezdectví, nebo se děti věnují i péči o koně se vším, co k tomu patří?
Kvalitní kroužky a tábory se věnují koním se vším všudy. Děti se učí zvířatům porozumět, vyčistit stáj, koně osedlat, odsedlat i umýt. Zkrátka mít za zvíře kompletní zodpovědnost.
Pro usnadnění výběru jsme pro vás připravili seznam doporučovaných jezdeckých škol, farem a kroužků.
Bojíte se děti ke koním pustit?
Občas si děti strašně moc přejí koně, ale rodiče je z jakéhokoliv důvodu ke koním nechtějí nebo nemohou pustit. Je to škoda, protože jezdectví je úžasný koníček, který děti naučí spoustu věcí, které se jim budou v životě hodit.
Samozřejmě se s ním pojí i nebezpečí úrazu, ale s jakou sportovní aktivitou ne? Každopádně pokud přece jen děti u koní nechcete, můžete jim vyjít vstříc i jinak. Vedle jezdectví je v posledních letech velmi oblíbený hobby horsing, při kterém děti napodobují jezdecké techniky s tak zvaným hobby koníkem, což je plyšová hlava koně na tyči.
Přestože hobby horsing nemá zdaleka tolik benefitů jako klasické jezdectví, děti stále získají spoustu nových přátel a samozřejmě i pohybu na čerstvém vzduchu.